Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?
Zeytin & Zeytinyağı

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağı çayı, zeytin ağacının yapraklarından elde edilen ve sağlığa birçok faydası olan bir bitki çayıdır. Zeytin, dalından, yaprağına; yaprağından meyvesine kadar her zerresiyle şifa doludur. Çok eski zamanlardan bu yana bilinen faydaları, çağların getirdiği olumsuzluklara siper olmuş ve insanımızı her daim korumuştur. Günümüzde ise geleneksel tıp alanında zeytin yaprağından faydalanılmaktadır. Yüksek antioksidan içeriğiyle dikkat çekerek, kalp hastalıklarını destekleyip, kan şekeri düzeyini dengeler ve cilt sağlığını düzenlemeye yardımcı olur.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı içeriğindeki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hasarı azaltır.Zeytin yaprağında bulunan güçlü bir polifenol olan oleuropein bileşeni, antiviral, antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Bu içeriğe sahip besinlerin kanser, osteoporoz ve bilişsel gerileme gibi problemlere karşı koruyucu görevi bulunur.

Enfeksiyonlarla savaşan zeytin yaprağının faydaları şunlardır:

Zeytin yaprağı çayı üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir.

Kötü kolesterol oluşumunu önler, kan basıncını düşürür.

İnsülin direncini azaltır, diyabete karşı korur.

Virüs, mantar ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Alerji tedavisinde kullanılır.

Kronik yorgunluğa iyi gelir.

Tokluk hissi verir, obezite riskini önlemeye yardımcı olur

Hücre yenilenmesini desteklemeye yardımcı olur.

Enerjiyi arttırır.

Parkinson ve Alzheimer’a karşı koruyup, beyin işlevselliğini arttırır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı çayı, zeytin yapraklarının kurutulması ve kaynatılmasıyla elde edilir. Yaprakların kuruması için güneşte bırakılması ya da fırında kurutulması gerekir. Yapraklar kuruduktan sonra bir çay bardağı ölçüsü için kurutulmuş 5-6 zeytin yaprağını birkaç parçaya bölüp, kaynayan suyun içine atın, 2 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Cezvenin üstünü kapatıp, 5-10 dakika kadar demlemeye bırakıp süzdükten sonra çayı içebilirsiniz. Aynı tarifi hazır kurutulmuş olarak aldığınız zeytin yapraklarında 1 su bardağı ölçüsü için 1 yemek kaşığı olarak da uygulayabilirsiniz. Sabah ve akşam olarak günde 2 defa tüketerek, potansiyel faydalarından yararlanabilirsiniz. Zeytin yaprağı çayını sıcak ya da soğuk tüketebilirsiniz. Ayrıca, zeytin yaprağı çayına limon suyu ya da bal ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz.

Kimlerin Zeytin Yaprağı Çayı Kullanmaması Gerekmektedir?

Kurumuş zeytin yaprağı çayının faydaları çok fazla olmakla birlikte dikkatsiz ve aşırı kullanım sonucu çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu nedenle, her ne kadar zeytin yaprağı çayı birçok sağlık yararı sunsa da, bazı kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Özellikle, hamile kadınlar, emziren anneler, çocuklar ve kronik bir rahatsızlığı olan kişiler, doktorlarına danışmadan zeytin yaprağı çayı kullanmamalıdır. Ayrıca, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar ya da ameliyat öncesinde zeytin yaprağı çayı tüketmek isteyen kişiler de doktorlarına danışmalıdır. Aşırı tüketildiğinde, zeytin yaprağı çayı mide rahatsızlıklarına, ishale ve baş dönmesine neden olabilir.